Skalniaki

Co to są skalniaki pewnie wszyscy wiecie.
Opowiem Wam trochę o nich, choć sama nie jestem ich fanką.

  • Ogródki skalne są bardzo popularne w Polsce w naszych przydomowych ogródkach.Skomponowanie jednak takiego skalniaka nie jest łatwe, trzeba wykazać sie wiedzą na temat roślin nadajacych się do sadzenia miedzy kamieniami. Siła fizyczna również jest potrzebna 🙂
  • Warto zrobić tak aby skalniak ładnie wkomponował się w cąły ogród, nie odcinał się niepotrzebnie od reszty ogrodu.Trzeba  o niego dbać, aby rośliny nie rozpanoszyly się za bardzo, bo mogą zbytnio zarosnąć kamienie i popsuje to cały efekt.
  • Na skaniak nadaje się miejsce dobrze nasłonecznione, moze być trochę cienia, jednak pamietajcie ze te rosliny lubią słońce. jesli chodzi o glebę to rośliny skalne nie wybrzydzają za bardzo.
  • Trzeba oczywiscie wybrać kamienie. Dobre są kwarcyty, daja one ciekawe efekty kolorystyczne.Najpierw trzeba przygotować podłoże. Trzeba wysypać klikucentymetrową warstwę piasku, a na to warstwę drenażu tak około 15 cm z odpadów budowlanych. Następnie wysypać warstwę lekko wapiennej ziemi oraz ułożyć kamienie, które powinny być częściowo wkopane w ziemię. Zapobiegnie to ich obsuwaniu się. Wolne przestrzenie między roślinami można wysypać żwirkiem co zapobiega zachwaszczeniu.

 

zdjęcia: megapedia .pl, pnacza.pl