Taras

Zawsze marzył  mi się dom z tarasem. Narazie takiego nie mam, ale zbieram różne informacje na ten temat. Bo to nie jest łatwa sprawa odpowiednio rozplanować powierzchnię, tak aby taras był ładny i funkcjonalny przede wszystkim.

Miło jest usiąść na tarasie w wygodnym fotelu, z kubkiem ulubionej kawy i wsłuchać się w szum drzew, śpiew ptaków, rozkoszować się ciszą i pięknym widokiem na ogród. To pewnie marzenie nie jednej osoby.

No ale zejdźmy na ziemię. Najpierw trzeba ten taras zbudować.

  • Idealny taras powinien znajdować się raczej na tyłach domu, z dala od gwarnej ulicy. Jeśli mamy zamiar przesiadywać na min wczesnym rankiem w piżamie warto zasłonić go trochę od sąsiadów, by czyś się swobodniej. Ważne jest aby z tarasu mieć ładny widok. Warto przenieść w inne miejsce śmietnik, czy kompostownik, tak aby nie psuły nam ładnego widoku. Usuwamy zbędne rzeczy.  Jeśli robimy taras na piętrze to jeśli mamy jakiś wybór to lepiej nie nad garażem, z którego może nam przeszkadzać hałas silnika, czy inne odgłosy bo akurat mąż postanowił coś zbudować własnymi rękami.
  • Kolejną ważną rzeczą jest nasłonecznienie. Ja osobiście nie zrobiłabym tarasu wychodzącego na południe, wolę zacienione miejsca. Taras wychodzący na zachód może być fajny, ale pamiętajmy, że nie każdy lubi jak zachodzące słońce świeci mi po oczach. Wybierzmy taki kierunek aby każdy domownik był zadowolony.

Taras można zadaszyć, jeśli będzie np. od strony południowej, wówczas nie będzie nas tak męczyło słońce. Może to być zsuwana markiza lub stałe zadaszenie drewniane czy z pleksy.

  • Jeśli robimy taras ziemny, czyli taki który będzie blisko podłoża, wówczas potrzebna jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa na całej powierzchni przylegania tarasu do ściany.

Jeśli chodzi o sam taras to może być on

  • kamienny/betonowy
  • drewniany (drewno powinno być odporne na zmienne warunki atmosferyczne). taki taras musi być impregnowany, aby służył nam przez wiele lat.

Jeśli zdecydujemy się na taras bez zadaszenia i będzie on szczególnie narażony warunki atmosferyczne  to wówczas zależności od rodzaju tarasu, na jaki się zdecydowaliśmy, może być konieczne wykonanie  odprowadzenia wody, czyli tzw. odwodnienie tarasu i izolacji przeciwwilgociowej. Woda powinna być odprowadzona za pomocą odpowiedniego  spadku na powierzchni tarasu bądź poprzez system kanalików.


 

źródła fotografii: domowladni. pl, drewnianyprecel. info, wnetrza.webzine. pl

Jedna odpowiedź na Taras

  • Paweł mówi:

    Fajny blog i dobre porady dotyczące przestrzeni ogrodowej. Zgadzam się, że taras powinien być w zacienionym miejscu, sam mam altankę na w nasłonecznionym miejscu i w upalne dni nie da rady tam wysiedzieć.