Pelargonia

Pelargonia jest idealną rośliną balkonową. Pięknie kwitnie przez całe lato, jesień, aż do pierwszych mrozów.

 

Pelargonia  rabatowa lubi pełne nasłonecznienie a bluszczolistna natomiast woli miejsca półcieniste.  Pelargonie pachnące od maja do października mogą przebywać na dworze a zimą tak jak pozostałe powinna mieć zapewnione jasne i chłodniejsze stanowisko ok. 8- 10 ºC.

Nie mają specjalnych wymagań,co do podłoża. Powinno  być ziemią kompostową z dodatkiem torfu oraz piasku. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie przy sadzeniu pelargonii warstwy keramzytu i agrowłókniny ułożonej pod warstwą ziemi. Sam keramzyt lub też drenaż stworzony ze żwiru, potłuczonych doniczek także wystarczy. W ten sposób zapewnimy roślinom stały zapas wody.

W okresie letnim, gdy temperatura jest  wysoka, pelargonię trzeba podlewać nawet dwa razy, rano i wieczorem. Najgorzej brak wody znoszą pelargonie rabatowe, a z kolei najlepiej bluszczolistne.

Nawozimy po  trzech tygodniach od posadzenia, najlepiej płynnymi nawozami

Pelargonie sadzimy nie za gęsto,  odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 25 cm.

Należy pamiętać aby  na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, co pozwoli na wydłużenie okresu kwitnienia, nawet do przymrozków.

Mocniejsze cięcie można zastosować w lutym, w momencie przesadzania. Wtedy  przyciąć je do długości ok.7 cm, zapewniając  jasne oraz  chłodne stanowisko do zimowania. Należy wtedy podlewać rzadko i  niewiele. Gdy kwitnienie pelargonii się kończy, wówczas przechładzamy, wywołując w ten sposób drugie obfite kwitnienie.

Od lutego możemy również zacząć uszczykiwać  kwiaty. Listki które wyrastają na górze urywamy, dzięki teu nasza roślina będzie puszczać nowe pędy na boki. Wiosną warto wymienić ziemię.

Pelargonia wielokwiatową  trzyma się cały rok w domu, ale można w lecie trzymać ją na dworze ale wybierając stanowisko półcieniste.

 

 

Jedna odpowiedź na Pelargonia