Kalceolaria- Kwiatek który mnie zauroczył

Jak byłam mała to kupiłam go mamie na imieniny, bo strasznie mi się spodobały jego kwiaty. Przypominały mi mandarynki, bo kształtek i kolorem były podobne. Potem jakoś się zmarnował w domu i teraz sobie o nim przypomniałam więc trochę o nim napiszę.

Kalceolaria zwana jest również pantofelnikiem. Roślina ta pochodzi z  Chile. Ma pokrój kępiasty, jest to roślina jednoroczna.

Pantofelnik ma liście  kształtu jajowatego, które to są karbowane na brzegach. Osiągają długość ok. 8 cm. Kwiaty są grzebieniaste, dolna warga kształtu pantofelkowatego. Kwiaty mają średnicę do 4-5 cm, Mogą mieć kolor żółty, brązowy, czerwony lub pośrednie. Spotykane są również jednobarwne.

Kwiatek ten wymaga stanowiska widnegoTemperatura uprawy nie powinna być za wysoka, optymalna temperatura to 14-20ºC. Dobrze czuje się na parapetach od północnej strony, nie znosi przewiewów.

Podlewać należy ją dość obficie, nie należy dopuszczać do przeschnięcia podłoża. Roślina nie wymaga nawożenia. Roślinę tą rozmnażamy przez wysiew nasion w lipcu bądź sierpniu najlepiej w zimnej szklarni. Można próbować ukorzeniać pędy rośliny po przekwitnięciu, lecz ten sposób nie gwarantuje powodzenia.

Kwitnie od kwietnia do końca czerwca.

Piękna roślina naprawdę. Świetna na prezent. Szkoda że zamiera po przekwitnięciu.