Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Ostatnio zauroczyły mnie kwiaty horetensji ogrodowej, duże, kolorowe, znakomite do dużych kompozycji kwiatowych.

Hortensja osiąga  wysokość nawet do 1,5m. Liście ma z reguły ciemnozielone, a tylko w niektórych odmianach z ciemne z jasnymi plamkami. Kwiaty są kuliste, duże, gęste w kolorze białym, odcieniach różowego, niebieskiego. Te kwiatowe „kule”  mogą mieć średnice 15-25 centymetrów. Jest to roślina ozdobna ogrodowa, może być jednak uprawiana również w donicach. Jeśli posadzimy ją w ogrodzie to będzie  kwitła od końca czerwca aż do mrozów.

Ma umiarkowaną odporność na mróz. Najlepiej rośnie oraz  kwitnie w klimacie morskim. Tak gdzie jest duża wilgotność i średnie nasłonecznienie .

Hortensja ogrodowa wymaga ona okrycia na okres zimy.  Może przemarzać, zwłaszcza podczas późnych wiosennych przymrozków.

 

Bardziej wytrzymała na mróz jest hortensja bukietowa. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej kwitnie na pędach tegorocznych, więc gdy przemarznie nie jest to tragedią.

 

źródło zdjęcia: Wikipedia

2 Odpowiedzi na Hortensja ogrodowa

 • wzenek mówi:

  witam i pozdrawiam.
  mam hortensje w ogrodzie i mam problem aby była ładna i bujna.
  na początku była bujna , na następny sezon była mniejsza i kwiatostan był mniejszy .
  proszę o podpowiedź.

  • admin mówi:

   Dla tej rośliny ważne jest by podłoże było kwaśne. Przydaje się kwaśna ziemia torfowa. Lubią półcień a latem cień gdy słońce mocno pali, noi oczywiście stale wilgotne podłoże 🙂
   Nie wiem jaką odmianę posiada Pan, ale np. hortensje bukietowe lubią słońce i wcale nie muszą mieć aż tak kwaśnej ziemi wystarczy żeby była ona żyzna. Można dorzucić kompościk, no i podlewać, podlewać…
   Jeśli ziemia nie należy do kwaśnych, to można hortensje podlać nawozem zakwaszającym rozpuszczonym w wodzie. Ma on postać kryształków.
   Zaznaczam, że ja ekspertem nie jestem, ogród to jedynie moja pasja 😉