Grubosz

Jest to bardzo fajna roślina.

Jeden z moich ulubionych kwiatów doniczkowych. Są różne odmiany,znany jest pod różnymi nazwami  Grubosz jajowaty, inne nazwy: grubosz owalny, grubosz srebrzysty, drzewko szczęścia. Najpopularniejszy jest grubosz jajowaty Moja babcia go miała, potem dostała go moja mama, no i ja od niej go dostałam. Pochodzi z Afryki południowej. Rosnąc w naturalnych warunkach może osiągnąć wysokość do 4 metrów. W uprawie doniczkowej raczej nie przekracza 1 metra. Chociaż  okazy mojej babci i mamy zawsze były niskie, nigdy nie miały wiecej niż 40 cm.

Jest to roślina dosyć łatwa w hodowli, rośnie powoli.

  • Liście rośliny wyrastają parami, są mięsiste, grube, magazynujące wodę. Przycinając grubosza możemy spodziewać się podwójnej ilości liści. Po przycięciu pędu poniżej cięcia pojawiają się dwa nowe. Dzięki przycinaniu możemy utrzymać ładny kształt, jest to dobry sposób na rozkrzewienie rośliny. Grubosze kwitną, ale nie jest to regułą. U nas nigdy nie zakwitł, albo ja tego nie pamiętam. Podobno może zakwitnąć dopiero po 20 latach, ale może i po 3. Nie ma reguły. Drobne pięciokrotne kwiaty w kolorze białym pojawiają się na końcach pędów wyłącznie u okazów starszych, w okresie jesienno-zimowym. W uprawie u okazów rosnących w dobrze oświetlonym miejscu.
  • Grubosz potrzebuje niewiele wody aby ładnie rosnąć.Wodę magazynuje w mięsistych liściach.Więc podlewajmy go z umiarem. Lepiej przesuszyć niż przelać.  Zbyt duża wilgoć objawi się opadającymi liśćmi.Dobrze znosi suche powietrze, natomiast nie lubi cienia. odpowiednia temperatura do uprawy to 20-22C
  • Podłoże powinno być takie jak dla kaktusów, z dobrym drenażem, z dużą domieszką gruboziarnistego piasku wzbogaconego dodatkiem żyznej ziemi liściowej, bez dodatku torfu. Wymaga również  zasilania raz lub dwa razy w miesiącu nawozem w płynie dodawanym do wody do podlewania, najchętniej specjalnym nawozem dla kaktusów lub tylko raz lub dwa razy w roku – wiosną i wczesnym latem, nawozem stałym.
  • Latem można roślinę wynosić na balkon. Zimujemy ją w domu. lepiej nie ustawiać jej w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, bo będą gubiły liście.
  • grubosze rozmnaża się z sadzonek zielnych pobranych wiosną lub latem. Można rozmnożyć go nawet z jednego liścia, trzeba ułożyć go na wilgotnym podłożu.Grubosz z uwagi na pochodzenie ma ciekawy sposób rozmnażania. Po okresie suszy, gdy obficie go podlejemy spowoduje to zrzucanie części liści, które mają wtedy idealne warunki do zakorzenienia i stworzenia nowej rośliny. Czasem nisko położone pędy które dotykają ziemi same puszczą korzenie. Wystarczy je odciąć i już mamy młode sadzonki.

Grubosz mojej mamy

mój grubosz, trochę mniejszy